התפלת מים

באזורים רבים בעולם אנו עדים להצטמצמות מקורות המים. מדינות רבות ותעשיות שלמות עומדות בפני מחסור במים נקיים וטריים. באזורי חוף ובסביבה צחיחה מסתמנת התפלת המים כפתרון אופטימאלי.

מתקן התפלה אשקלון

עם יכולת קליטה של למעלה מ-330,000 מ"ק מי-ים ביום, מפיק מתקן התפלה אשקלון כ-15% מצריכת המים הביתית בישראל.
מתקן אשקלון הנו מתקן ההתפלה הממברנאלי הראשון שהוקם בישראל, ומאז שנת 2005 הוא מספק לציבור מים באיכות הגבוהה ביותר. ביחד עם שותפיה מפעילה ורידיס את המתקן במסגרת הסכם BOT (Built-Operate-Transfer). המתקן נבנה בהשקעה של למעלה ממיליארד שקל, ובעת הקמתו היה הגדול והמתקדם בעולם.
כושר הייצור השנתי של המתקן מאפשר התפלה של כ-120 מיליון מ"ק מי ים, עד לרמת איכות של מי שתייה ובהתאמה מלאה לדרישות רשויות המים והבריאות.

ורידיס ממשיכה לפעול ללא הרף לשיפור ולאופטימיזציה של ביצועי מערכת הממברנות של המתקן, באמצעות תפעול ותחזוקה ייעודיים ויישום חידושים טכנולוגיים.
בכדי לספק את צריכת החשמל של מתקן ההתפלה הוקמה לצדו תחנת כוח עצמאית ‒ אחת מתחנות הכוח הראשונות בישראל הפועלות על גז טבעי. תחנת הכוח, בהספק של 83 מגה-וואט, מופעלת ומנוהלת על ידי ורידיס. מתקן ההתפלה ותחנת הכוח פועלים בסינרגיה מלאה המבטיחה אופטימיזציה של כלל המערכות.

ליצירת קשר, ניתן לפנות ל- VeridisWater@groupve.co.il

 

תהליך ההתפלה במתקן אשקלון

נעשה באמצעות גרביטציה על ידי ראשי יניקה הממוקמים כקילומטר מהחוף במטרה לאסוף מים באיכות ראשונית אופטימלית. המים מוזרמים למתקן בשלושה צינורות הקבורים תחת קרקעית הים.

waterPlan

סינון איטי בשני שלבים, לרבות באמצעות מסנני מולטי-מדיה, עד לרמה של 20 מיקרון.

waterPlan

לפני תהליך ההתפלה עצמו מסוננים המים לרמת ניקיון אופטימאלית ולאחר מכן הם נדחסים בלחץ גבוה של 70 אטמוספירות למערכת ממברנות להפרדת מלחים. המערכת כוללת למעלה מ-40,000 ממברנות בעלות פני שטח מצטברים של 1.5 מליון מ"ר, הנתונות במכלי מתכת עמידים ללחץ. ההפרדה נעשית בארבעה שלבים המבטיחים סילוק בורון הפוגע בבריאות ובחקלאות, הרחקת ווירוסים וחיידקים ומזעור תכולת המלחים.

waterPlan

המערכת מפעילה 20 משאבות סחרור ו-80 יחידות להחזר אנרגיה, שמטרתן להפחית את האנרגיה המכאנית של המים המטופלים לרמה של 4% בלבד.

waterPlan

הוספת מינרלים בכדי להתאים את המים לשתייה.

waterPlan

ורידיס מתמחה בטכנולוגיות התפלה מתקדמות, הכוללות אוסמוזה הפוכה לייעול המתקנים ולחיסכון  בעלויות